Blog

Dengesiz beslenmeden saç dökülmesi

Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri de dengesiz beslenmektir. Her ne kadar insanlar bu konuda çok duyarlı olmasalar da saç dökülmesinin altında yatan en büyük etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, sürekli fastfood ürünleri tüketmek vs. saç dökülmesine neden olan durumlardandır.

Read more ...

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Yukarıda saydığımız tüm etkenler, saç dökülmesi üzerinde etkili nedenler olarak uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Tüm bunlara karşı, saydığımız durumlardan uzak durmak, saçlarınızın dökülmesine engel olmaya yardımcı olur. Bunlara ek olarak aşağıda maddeler halinde sayacağımız durumları uygulayarak veya kaçınmanız gereken durumlardan kaçınarak da saç dökülmesine karşı saçlarınızı koruma altına alabilirsiniz.

Read more ...

Saç dökülmesi neden olur?

Erkek v e kadınlarda saç dökülmesi nedenleri birbirinden farklıdır. Kalıtsal olarak görülen saç dökülmesi, daha çok erkeklerde görülür ve bu durumda, alından başın orta bölümüne doğru saç dökülmesi meydana gelir. Kadınlarda ise kalıtsal olması durumunda saç tepesinden enseye doğru dökülmeler meydana gelir. 

Read more ...

Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

Saç dökülmesi, genel olarak erkek ve kadınlarda en sık görülen saç problemlerinden biridir. Bu karşı üretilen çözümlerin sayısı her geçen gün artsa da bazen “saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?” düşüncesi ile hareket edenler de oluyor. Peki, gerçekten bunu yapmak saç dökülmesine engel olur mu?

Read more ...

Saçı örtmek kan dolaşımını engeller mi?

Elbette kan dolaşımını engelleyecek bazı durumlar vardır. Mesela hava almasını engelleyerek derecede saçları sıkı şekilde kapatmak buna engel olabilir veya hiç hava almayan bir şeyle saçları kapattığınızda elbette kan dolaşımının engellenmesi durumu ortaya çıkabilir. Ama başörtü, bere veya kumaşın farklı türevlerinden elde edilen ürünler, hiçbir zaman kan dolaşımını engelleyecek sıklıkta kumaşlar değildir. Bu nedenle başörtülü kişilerde kan dolaşımının engelleneceğine dair ortaya atılan iddialar da kesinlikle doğru değildir. 

Read more ...

Saçı örtmek ve kapalı tutmak saç kaybına sebep olur mu?

Saç sorunları arasında en çok tartışılan konulardan biri de saç örtmenin ve kapalı tutmanın saç kaybına sebep olup olmayacağı ile ilgilidir. Uzmanlar, bu konuda bilgi verirken, özellikle de başörtülü kadınların, saçlarını örtmelerinden dolayı saç dökülmesi durumu ile karşılaşmadıklarını belirtiyor.

Read more ...

Saçı sık yıkamak saçı döker mi?

Saç problemleri ve saç sorularıyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de “saçı sık yıkamak saçı döker mi?” sorusudur. Bu soruya uzmanların görüşleri ışığında bu yazımızda cevap vereceğiz.

Uzman doktorlara göre saçları her gün yıkamak, saç derisindeki koruyucu bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır. Bu da zamanla saçların kırılmasına, kurumasına, doğal nem dengesini kaybetmesine ve akabinde saç dökülmelerine neden olmaktadır. Read more ...

Saçkıran nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesinde klasik olarak görülen ve oval biçimde saçların dökülmesine neden olan saçkıran (Alopesi areata), saçların dökülmesine neden olmaktadır. Bu durum geçici olmakla birlikte erken dönemde tedavi edilmemesi durumunda saçların ve hatta kaş ve kirpiklerin dökülmesine de neden olabilmektedir. 

Read more ...

Saçla ilgili bilinen yanlışlar

Sık saç yıkamanın zararlı olduğu uzmanlar tarafından kesinleştirilmiş konulardır. Ancak kulaktan dolma bilgiler veya bazı saç bakım ürünü üreticilerinin sırf ürün satmak için ortaya attıkları bazı iddialar vardır. Bunların en başında ise saçların kapalı olmasının saç dökülmesine neden olduğu konusudur. Saç bakım uzmanları ve doktorlar, saçların kapalı kalmasının saç dökülmesi ile alakasının olmadığını belirtmektedir. Çünkü saçlar, gerekli oksijeni dışarıdan almaz, bağlı olduğu damalardan alır. Yani başörtü kullanmak, bere kullanmak, kask kullanmak veya kapalı ortamda uzun süre çalışmak saç dökülmesine neden olmaz.

Read more ...

Saçlar haftada kaç defa yıkanmalıdır?

Elbette büyük şehirlerde yaşayan insanlar, günlük iş hayatlarına gidiş gelişlerde yaşadıkları trafiğin etkisi ile dış etkenlere en çok maruz kalan kişilerdir. Bunun yanında biraz da tozlu işlerde görev yapan insanlar, bu konudan çok daha fazla mustarip olurlar. Eve geldikleri ilk anda yaptıkları ilk iş de saçlarını yıkamak veya duş almak olur. Uzmanların görüşlerine göre saçları her gün yıkamak yerine, haftada 3 defa yıkamak yeterlidir. Saçlardaki koruyucu tabakanın yok olup saçları koruyan bakterilerin ölmemesi için bu ölçü en ideal ölçü olarak kabul edilmektedir.

Read more ...
Showing 1 to 10 of 13 (2 Pages)